Editörden

Değerli Okurlar,

Dergimizin bu sayısını, dünyamız için çok özel bir zaman dilimini teşkil eden, salgın bir virüsle mücadeleyle sağlıklı olarak hayatta kalma çabası verilen oldukça hassas günlerde hazırlayıp sizlere ulaşabiliyoruz. 

10 Mart 2020 tarihinden itibaren, Kuzey Kıbrıs’ta da “evinde kal”, “güvende kal” sloganlarıyla, dünyada hızla yayılan salgın hastalık için tedbirler alınarak, alışılagelmiş yaşamımızdan farklı bir yaşam düzenine zorunlu kaldık. Üniversitemizin de kampüsündeki eğitime ara vermesi neticesinde, öğrencilerimizle dijital eğitim modeliyle buluştuk ve tüm akademik çalışmalarımızı bu sistemle yürütmeye yönlendik.

Tüm bunlar yaşanırken ilan edilen; “Pandemi Mimarisi, Uluslararası Fikirler Yarışması” ise mimarlığın, insan sağlığı ile güçlü ilişkisini ortaya koyarak, insanlık için önemini vurgulamıştır. Gerek yeni bir akademik dönemin başlangıç çalışmaları, gerekse virüs salgını nedeniyle değişen çalışma koşulları içerisinde, değerli makaleleriyle dergimize katkı yapanlar yanı sıra dergimizin yeni sayısıyla sürdürülebilirliğinin sağlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Bu sayımızla dergimizin üçüncü yayın yılını tamamlarken, sayımızı, içinde bulunduğumuz hassas sağlık koşullarından dolayı planlanan çeşitli aktivitelerin gerçekleştirilemeyeceği “2020 Sinan Haftası”nda, ünlü üstat Mimar Sinan’a atfederek haftaya katkı sağlamak bizim için onur ve mutluluk kaynağıdır.

Daha nice sayılarımızda sağlıkla, mutlulukla tekrardan buluşmayı diler, olumlu  umutlarınızın eksilmemesini temenniediyoruz.

Saygılarımla
Doç. Dr. Zihni Turkan
Editör