Editörden

Değerli Okurlar,

Dergimizin üç yaşını doldurup dördüncü yayın yılına geçtiği bu sayımızla, yine sizlerle birlikte olmaktan mutluyuz. Bu vesile ile üniversitemizin her aşamasında olduğu gibi dergimiz için de fikir babası olan değerli Kurucu Rektörümüz Sn. Dr. Suat İ. Günsel’e teşekkürlerimizi sunuyoruz. 2020 yılının başından bu yana dünyamızı etkisi altına alan ve halen güçlü etkisini sürdüren küresel salgın, yaşamımızın her safhasında olduğu gibi akademik çalışmalarımıza da farklılıklar getirmektedir. Dijital iletişimin önem kazandığı bu dönemde, tüm bilimsel çalışmalar da çevirimci yöntemlerle uluslararası bilgi iletişiminin sürdürülebilirliğini sağlamıştır. Ancak yüksek öğretimdeki yeni eğitim modeli, eğiticiler için daha çok zaman gerektirmiş; bilimsel çalışmalara ayrılan zaman daralmıştır. Salgının yaşamımıza getirdiği zorunlu değişiklikler, mekân tasarımlarında da farklı bir bakış açısını gündeme getirmiş ve her konuda doğallığın ağırlıklı kriterlerini içeren tasarımlar, mimarlar tarafından tartışmaya açılmıştır.

Bu yıl 5 Ekim 2020 tarihli Dünya Mimarlık Günü’nün teması, dünyanın birçok yerinde, temiz hava ve sudan yoksun, güvenli bir çevreye sahip olmayan yerleşimlerde yaşam süren insanlara atfen; “Daha İyi Bir Kentsel Geleceğe Doğru” olmuştur.

Biz de dergimizin bu sayısını, Dünya Mimarlık Günü nedeniyle, Kıbrıs’ın ilk Türk mimarı, üstadımız merhum Ahmet Vural Behaeddin’e atfediyor, katkısı olan herkese teşekkürlerimizi iletiyoruz. Nitelikli araştırmalarınızla gerçekleşecek yeni sayılarımızda buluşmak üzere sağlık, başarı ve mutluluk dileriz. Esen kalın.

Saygılarımla
Doç. Dr. Zihni Turkan
Editör